19.06.2016 r. w Koluszkach odbył się już po raz trzeci Marsz dla Życia i Rodziny w ramach Święta Rodziny połączony z festynem parafialnym zorganizowany przez członków Domowego Kościoła rejonu Koluszki oraz Parafialnej Grupy Caritas i wszystkich grup parafialnych skupionych przy obu koluszkowskich parafiach, tj. parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Patronat honorowy nad marszem objął m.in. ks. profesor arcybiskup Marek Jędraszewski. 

 

Pierwszym etapem tego wydarzenia była msza św. sprawowana przez ks. dziekana dekanatu koluszkowskiego K. Nowaka wraz ks. wicedziekanem G. Świtalskim oraz ks. A. Bednarkiem w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Hasło tegorocznego marszu brzmiało „Każde życie jest bezcenne”, dlatego w trakcie kazania, ks. proboszcz tamtejszej parafii odczytał list naszych biskupów, w którym wyrażone zostało poparcie dla inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zapewnienie pełnej ochrony życia każdego człowieka. Dodatkowo wszyscy obecni usłyszeli, o jakie zmiany tej ustawy postulują wszyscy zaangażowani w ruch pro life, rozwiewając różne mity i przekłamania, które narosły w stosunku do tej propozycji zmiany ustawy.

Po zakończeniu Eucharystii wszyscy zebrani otrzymali kolorowe baloniki, transparenty oraz kwiaty z bibuły przygotowane przez organizatorów, z którymi ruszyli na ulice naszego miasta. Radosna manifestacja była pełna haseł i słów podkreślających wartość życia ludzkiego oraz rolę dzieci, rodziców, dziadków w budowaniu pięknej wspólnoty, jaką jest rodzina. W trakcie marszu można było także usłyszeć słowa piosenek znanych polskich wykonawców uwypuklających m. in. radość z posiadania mamy i taty oraz rodzicielstwa. Na końcu marszu każdy z jego uczestników przeszedł przez Bramę Miłosierdzia, jaką jest kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie po krótkiej modlitwie mógł przejść na plac parafialny, na którym odbywało się Święto Rodziny. 

Gwiazdą tegorocznego festynu był Mały Chór Wielkich Serc - łódzki zespól dziecięcy liczący około 60 dzieci w wieku od 4 do 14 lat, prowadzony przez franciszkanina o. Piotra Kleszcza. Mali wykonawcy, którzy prezentowali się na wielu scenach nie tylko w naszym kraju, ale także i zagranicą, rozgrzali wszystkich, przybyłych widzów swoim żywiołowym występem oraz radością, która udzieliła się całej licznie zgromadzonej widowni. Kolejnym punktem Święta Rodziny było losowanie nagród rzeczowych w postaci upominków dla całej rodziny, które trafiły do 10 szczęśliwych uczestników marszu. To nie był koniec nagród, bo następnie z rąk Przewodniczącej Rady Miasta – p. Anny Szostak, wiceburmistrza naszego miasta - p. Krystyny Lewandowskiej oraz ks. dziekana Krzysztofa Nowaka wręczone zostały zwycięzcom konkursu plastycznego „Każde życie jest bezcenne” nagrody dla uczniów z przedszkoli i szkół z obszaru naszej gminy. Dodatkowo wręczone zostały nagrody dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych za udział w konkursie biblijnym. 

Kolejnym punktem festynu był przegląd artystyczny pod hasłem „Bo w rodzinie się nie zginie...”, w którym wystąpiły dzieci i młodzież z następujących placówek oświatowych naszej gminy: Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 2, Przedszkola nr 3, Przedszkola w Różycy, Zespołu Szkół nr 1, Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym, SP nr 2, Gimnazjum nr 2, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i scholki parafialnej. Impreza ta była bogata w wiele niespodzianek, bo oprócz piosenek, wierszy, barwnych układów tanecznych zobaczyć można było ciekawe inscenizacje teatralne w wykonaniu naszych rodzimych gwiazd. Przegląd artystyczny zakończył się piosenką „Najlepsza drużyna to moja rodzina”, która została specjalnie napisana i skomponowana przez młodego mieszkańca Koluszek. Autor wykonał ją wspólnie z grupą zaprzyjaźnionych osób.

Festyn Rodzinny nie sprowadzał się tylko do tego, co działo się na deskach scenicznych, bo dla każdego było coś miłego. Mali lub starsi uczestnicy tego święta mogli upiększyć swoją twarz, sprawdzić swoje umiejętności w malowaniu na stretch’u lub w mini zawodach sportowych. Dla bardziej wymagających harcerze z 3. Drużyny Starszoharcerskiej im. Jana Pawła II przygotowali test wspinaczkowy ze skrzynek. Dodatkowo duże zainteresowanie wzbudzały pojazdy spalinowe, jakie pojawiły się na festynie a był to: wóz strażacki, radiowóz policyjny oraz największa, pod względem gabarytów gwiazda, jakim był najnowocześniejszy w kraju traktor, dostarczony na festyn przez Firmę P.H. AGROSKŁAD Ujazd. Innymi atrakcjami przygotowanymi przez organizatorów marszu i festynu była uczta dla ciała w postaci gulaszu oferowanego przez strażaków, kiełbasy i kaszanki z grilla, waty cukrowej i popcornu oraz domowych wypieków przygotowanych przez grupy parafialne z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i parafii pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Dodatkowo można było skosztować chleba z prawdziwym domowym smalcem i kiszonych ogórków. Nasze małe pociechy miały do dyspozycji dmuchańce, przejażdżki dorożką oraz mogły wygrać różne drobne upominki w grach sportowych i warsztatach plastycznych.

Więcej ZDJĘĆ: http://lodz.oaza.pl/index.php/galeria/category/54-marsz-dla-zycia-i-rodziny-w-koluszkach-19-06-2016

Relację napisali, zdjęcia zrobili i nam przysłali: Ola i Leszek Szymczyk - dziękujemy!

 

 

Joomla templates by a4joomla