Ogólnopolskie spotkanie proboszczów KOINONIA Ku odnowie wspólnoty lokalnej – parafii 
Plan Ad Christum Redemptorem 2 – w służbie odnowy parafii

10-12 października 2011 roku w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach (Porszewice 24 C, 95-200 Pabianice).

Czy wizja parafii – wspólnoty wspólnot  pozostała tylko utopią ks. Blachnickiego, zapisaną w podręcznikach Ruchu Światło-Życie?

Blisko 35 lat temu sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, na bazie swoich przemyśleń naukowych oraz pracy apostolskiej, którą rozwijał w ramach Ruchu Światło-Życie, stwierdził, że potrzebna jest odnowa pastoralna współczesnej parafii w duchu Soboru Watykańskiego II.


W związku z tym uznał, że praca formacyjna i apostolska Ruchu Światło-Życie powinna służyć odnowie parafii – wspólnoty lokalnej, poprzez budowanie żywych wspólnot lokalnych, w których urzeczywistniłby się soborowy obraz Kościoła-wspólnoty. U podstaw myśli sługi Bożego ks. Blachnickiego znalazła się koncepcja parafii – wspólnoty służb i charyzmatów, obejmująca dynamiką ewangelizacyjną ludzi mieszkających na terenie parafii.

Na przestrzeni lat przez Ruch Światło-Życie przewinęło się wiele tysięcy kapłanów, którzy dzisiaj podejmują w swoich diecezjach posługę proboszczowską w parafiach. W związku z tym pojawiają się ważne pytanie:
1. Na ile proboszczom wywodzącym się z Ruchu Światło-Życie udaje się dzisiaj, na początku XXI wieku animować i moderować życie powierzonych im wspólnot parafialnych w duchu nauczania sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, ukazującego parafię jako diakonijną wspólnotę wspólnot?
2. Na ile oazowych proboszczów przeniknęła wizja ks. Blachnickiego?
3. Czy wizja ta jest możliwa do zrealizowania we współczesnych parafiach wielkomiejskich, miasteczkowych czy wiejskich?
4. Jakie jest miejsce w Ruchu Światło-Życie moderatorów, którzy z upływem posługi kapłańskiej stali się proboszczami parafii?

Odpowiedź na te i inne pytanie ważne pytania dla przyszłości polskiego duszpasterstwa, realizowanego we wspólnotach lokalnych – parafiach, chcemy poszukiwać podczas ogólnopolskiego spotkania Koinonia – Ku odnowie wspólnoty lokalnej!

Adresatami spotkania są proboszczowie wywodzący się z Ruchu Światło-Życie lub pragnący realizować pastoralną wizję ks. Blachnickiego w parafiach powierzonych ich pieczy oraz moderatorzy Ruchu Światło-Życie (w tym szczególnie moderatorzy diecezjalni).

Celem spotkania jest budowanie trwałej wspólnoty kapłanów-proboszczów związanych z Ruchem Światło-Życie; wzajemna współpraca i wymiana doświadczeń związanych z posługą proboszczowską; tworzenie Diakonii Wspólnoty Lokalnej Ruchu Światło-Życie, której celem będzie inspirowanie i wprowadzanie w życie soborowej wizji parafii wspólnoty wspólnot oraz zapoznanie się z Planem Ad Christum Redemptorem 2 i jego realizacja we wspólnotach parafialnych.

 

Zgłoszenia udziału w spotkaniu KOINONIA należy kierować do końca września na adres:
Stowarzyszenie „Diakonia Ruchu Światło-Życie”
ul. Różyckiego 8, 40-589 Katowice
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 603 871 658.

PROGRAM SPOTKANIA
Poniedziałek, 10 października 2011 r.
12.00 Modlitwa w ciągu dnia i zawiązanie wspólnoty
13.00 Obiad
15.00 Sesja I: Parafia jako Koinonia – Wizja celu – wizja drogi:
Wizja odnowy parafii sługi Bożego ks. F. Blachnickiego we współczesnym kontekście – nadzieje, trudności, wyzwania
Wykład, Świadectwa, Dyskusja
17.30 Eucharystia z Nieszporami
18.45 Kolacja
19.45 Praca w grupach
21.00 Modlitwa wieczorna – Adoracja, wspólnotowa modlitwa, kompleta

Wtorek, 11 października 2011 r.
7.30 Jutrznia
8.00 Śniadanie
9.00 Sesja II: Martyria: Odnowa posługi słowa we wspólnotach parafialnych
Od „Evangelii nuntiandii” do „Ubicumque et semper”, czyli nowa ewangelizacja w procesie budowania odnowionej parafii – wyzwania i kierunki działań
Wykład, Świadectwa, Dyskusja
12.00 Namiot Spotkania, Modlitwa w ciągu dnia
13.00 Obiad
14.30 Sesja III: Leiturgia: Od odnowy liturgicznej do mistagogii:
Parafia jako centrum liturgiczne. Inspiracje katechumenalno-sakramentalne
17.30 Eucharystia z Nieszporami
18.30 Kolacja
19.45 Praca w grupach
21.00 Modlitwa wieczorna, kompleta

Środa, 12 października 2011 r.
7.00 Namiot Spotkania
7.30 Eucharystia z Jutrznią
8.45 Śniadanie
9.30 Sesja IV: Diakonia: Ku budowie diakonii wspólnoty lokalnej
Plan Ad Christum Redemptorem 2 w służbie budowania diakonii wspólnoty lokalnej
Wykład, Świadectwa, Dyskusja
11.30 Podsumowanie Koinonii, plan działań na przyszłość
11.45 Modlitwa w ciągu dnia
12.00 Obiad

Joomla templates by a4joomla