Zdjęcie użytkownika Duszpasterstwo Akademickie Piątka DA5.

Co miesiąc inny temat przewodni i zaproszeni goście, ciekawe konferencje, świadectwa, adoracja i wspólne uwielbianie Boga przy pięknej muzyce – na tym w skrócie polegają Studenckie Uwielbienia w Katedrze. Najbliższe spotkanie będzie w niedzielę 25 lutego o 20:00, wówczas to o miłości opowiedzą Monika i Marcin Gomułkowie.

Pomysł wydarzeń kierowanych do wszystkich łódzkich studentów zrodził się w maju 2017 roku przy okazji 100. rocznicy objawień fatimskich. - Na prośbę ks. Bartłomieja Franczaka i ks. Przemysława Góry miałam animować to wydarzenie muzycznie – wspomina Weronika Mariańczyk, obecnie będąca Liderką Świecką Studenckiej Wspólnoty Uwielbieniowej. - Połączyłam trzy schole działające w Łodzi i powstał całkiem dobry zespół osób, które kochają śpiewać, a do tego robią to na chwałę Pana Boga. I tak to się zaczęło. Dzień później było pierwsze Studenckie Uwielbienie w Katedrze – opowiada Weronika.

W czerwcu zorganizowano kolejne wydarzenie, zaś jesienią organizatorzy postanowili, że spróbują zaproponować studentom cały cykl spotkań i tak właśnie od listopada 2017 roku co miesiąc w jedną z niedziel łódzka katedra staje się miejscem szczególnego uwielbiania Boga.

Studenckie Uwielbienie w Katedrze z Marcinem Zielińskim

Wolontariuszy włączających się w działo jest coraz więcej, działają w różnych sekcjach. W końcu zaczęło się mówić o tworzonej przez nich Studenckiej Wspólnocie Uwielbieniowej (SWU). – Grupa na Facebooku obecnie liczy 144 osoby, tylu studentów jest zaangażowanych w wydarzenia – zdradza Weronika. – Naszym Liderem Duchowym jest ks. Przemysław Góra, zaś za poszczególne sekcje odpowiadają animatorzy. Mamy diakonię modlitwy, liturgiczną, muzyczną, tańca i techniczną – wylicza liderka wspólnoty. Dzieło współtworzą przede wszystkim studenci z Łodzi, ale pochodzący z różnych duszpasterstw – jest wiele osób z DA „5”, z Ruchu Światło-Życie, są osoby duchowne i małżeństwa. Co miesiąc do wszystkich większych łódzkich wspólnot wysyłane są zaproszenia do wzięcia udziału w wydarzeniu, a organizatorzy podkreślają, że są otwarci na współpracę. – W Łodzi nie było wieczorów uwielbienia tworzonych przez studentów dla studentów, dlatego chcieliśmy je wprowadzić, a przede wszystkim zaangażować młodych, aby każdy mógł robić to, co kocha, a przy tym się rozwijać – wyjaśnia Weronika. - Posługując w SWU unoszę się nad ziemią, sprawia mi to dużą radość, cieszę się, że mogę to robić na chwałę Pana Boga. Myślę, że każde spotkanie nas ubogaca – dodaje.

Muzyka nie tylko była zaczynem do zainicjowania spotkań, ale wciąż jest ważnym ich elementem, pomaga w ich duchowym przeżywaniu. - Uważam, że śpiew jest przygotowany bardzo starannie i poruszająco – dzieli się z nami Kasia, która uczestniczyła w poprzednich wieczorach.

Także do samej modlitwy trwają przygotowania wcześniej. Diakonia modlitwy zajmuje się m.in. śmiałą modlitwą w tłumie (aby dawać w ten sposób świadectwo swojej wiary i ożywić gorliwość uczestników). Poza tym część osób modli się osłonowo w trakcie czuwania, inni animują uwielbienie przy mikrofonie. 

Studenckie Uwielbienie w Katedrze z Marcinem Zielińskim

Na spotkania przyciągają również zapraszani goście. W listopadzie wraz z Marcinem Zielińskim wierni modlili się o uzdrowienie, w grudniu ks. Adam Pawlak opowiadał o Słowie, w styczniu ks. Przemysław Pilarski i ks. Piotr Stanny poprowadzili spotkanie o lękach i zaufaniu Bogu. W lutym studentom towarzyszyć będzie temat „Miłość? Tak, poproszę”, który poprowadzą Monika i Marcin Gomułkowie. – Czytam ich bloga „Początek Wieczności”, widziałam kilka ich filmów. Oni są młodzi, przez co wydają się dostępni i bliscy innym młodym ludziom, poza tym w piękny sposób dzielą się przeżywaniem swojego małżeństwa – opowiada Magda, która wybiera się na lutowe spotkanie, bo – jak wyjaśnia – zainteresował ją temat. Organizatorzy zachęcają, by dzielić się swoimi propozycjami osób, które warto zaprosić. Na razie plany i terminy spotkań są ustalone do czerwca.

- Nie chciałabym, aby katedra wypełniała się ludźmi tylko wtedy gdy jest jakaś znana osoba, przede wszystkim przychodzimy tu dla Pana Boga. Widzę, że studenci potrzebują tych wieczorów uwielbienia, to ich umacnia i pozwala zbliżyć do Boga – podkreśla Weronika.

Zdjęcie użytkownika Duszpasterstwo Akademickie Piątka DA5.

Wypowiedzi uczestników świadczą o tym, jak ważna jest dla nich obecność innych osób, nie tylko indywidualna modlitwa.

– Budujące jest dla mnie to, że spotykam tam tłum młodych ludzi, czasami znajomych, których bym się tam nie spodziewała. W pamięci utkwiły mi świadectwa uzdrowień, o których opowiadali uczestnicy – dzieli się z nami Kasia. – Te uwielbienia są okazją do regularnego spotkania z Bogiem i młodymi ludźmi Kościoła. Wierzę, że w tej regularności działa Pan Bóg. Uczę się na nich wyrażać moją wiarę w zaproponowanych różnych formach – dodaje.

- Te spotkania dały mi możliwość spotkania z Bogiem, wśród ludzi, po których bym się tego nie spodziewała – to dało mi ogromną radość, nadzieję i wiarę w młodych ludzi. Myślę, że te spotkania, to taki powolny proces uzdrawiania mnie z moich ran i wątpliwości, które przez studencki okres życia się nazbierały i za to jestem ogromnie wdzięczna – opowiada Ewa.

Studenckie Uwielbienie w Katedrze z Marcinem Zielińskim

Uwielbienie nie jest dla uczestników wydarzeń tylko comiesięczną akcją – przenosi się do ich codzienności.

- Uwielbienie oznacza dla mnie robienie każdej czynności z myślą o Panu Bogu. Tak jak mama podporządkowuje wszystko co robi dobru swojego dziecka. Czasem uwielbienie oznacza wyjście poza swój komfort, fizyczny lub psychiczny, poza swoją nieśmiałość i lęki, czasem nawet poza logikę – wyjaśnia Kasia.

- Uwielbienie dla mnie to wychwalanie Boga drobnostkami. On nas ukochał całych, z tymi naszymi drobnostkami też, więc i ja Boga kocham za te drobne rzeczy, które mi daje. Uwielbienie to moja forma okazywania miłości i przebywania na co dzień, takim zwykłym „Panie jesteś taki przewspaniały!”. Czasem to chociażby uśmiech lub dobre słowo, którym mogę obdarzyć drugiego człowieka – podpowiada Ewa.

Więcej informacji o najbliższym Studenckim Uwielbieniu w Katedrze znajduje się na Facebooku: https://www.facebook.com/events/192490091347272/

Joomla templates by a4joomla