"Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu"
(Jan Paweł II)

Tydzień Patriotyczny to szereg wydarzeń organizowanych z okazji Święta Niepodległości.  

11 listopada to jedna z ważniejszych dat w kalendarzu każdego Polaka. I choć można się zastanawiać nad arbitralnością wyboru tej daty jako Święta Niepodległości, to niewątpliwie jest to dzień, który wzmaga nasze myślenie o ojczyźnie, historii i patriotyzmie. Kilka lat temu grupa młodych osób, harcerzy z ZHR postanowiła wykorzystać ten potencjał i zaproponować łodzianom wspólne, radosne świętowanie.

 

Inicjatywa stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom zarówno osób młodych, dla których dawne sposoby obchodów nie są atrakcyjne, jak i tych, którzy nie chcą jeszcze o tych formach zapominać. Akcja łączy tradycję z aktywnym działaniem.

Głównym celem Tygodnia Patriotycznego jest zainspirowanie do patriotyzmu zarówno wobec wielkiej ojczyzny – kraju, jak i małych ojczyzn – miasta, osiedla, sąsiedztwa.

Organizatorzy proponują różnorodne wydarzenia: takie, na których świetnie się bawią i uczą dzieci (np. gra miejska przeznaczona dla osób w wieku zuchowym; czytanki patriotyczne), młodzież (trójbój strzelecki; kolejna gra miejska, w której co roku uczestniczy kilkaset osób!; nocna gra miejska; zwiedzanie schronu), dorośli (śpiewanie patriotycznych piosenek i koncert w Łódzkim Domu Kultury, spacer po Starym Cmentarzu, koncert w Filharmonii), są i takie, które łączą pokolenia (np. rozgrywki planszowe gier inspirowanych historią, legendami i ciekawostkami o Polsce; bieg; piknik w Manufakturze wraz ze śpiewankami). 

Program tegorocznej łódzkiej edycji

Organizatorzy wierzą, że takie rodzinne spędzanie czasu zbliża dużo bardziej, niż kolejna godzina przed telewizorem, a na pewno ubogaci o nowe doświadczenia, przeżyte w miłej atmosferze. Być może zainspiruje później, w ciągu roku do tego, by np. odkurzyć stare śpiewniki i ponucić patriotycznie, może zagrać z dziećmi w historyczną planszówkę, może odwiedzić mogiły uczestników walk o wolność ojczyzny. Pewnie będzie to okazja do snucia wspomnień, opowieści o Polsce, rozmyślań – czym dziś jest patriotyzm. 

 
 
Joomla templates by a4joomla